Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Wysyłka
do 24h !
Masz pytanie?
Napisz do nas!
Produktów: 0 0,00 zł

Koszyk jest pusty

Ilość:

Suma: 0,00

Poradnik - światło UV

Światło ultrafioletowe

Promieniowanie ultrafioletowe jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długościach fal w przedziale od 10 do 400 nanometrów. Zakres ten podzielono na trzy podzakresy. Podział promieniowania ultrafioletowego na UVA, UVB i UVC dotyczy między innymi zastosowania poszczególnych typów tego rodzaju promieniowania elektromagnetycznego, które dzięki swym właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w medycynie (fizykoterapia, sterylizacja), biologii (badania mikroskopowe tkanek i komórek), mineralogii (analiza minerałów formacji) i wielu innych dziedzinach nauki, techniki i gospodarki.

  • UV-C – przedział długości fali: 100 – 280 nm
  • UV-B – przedział długości fali: 280 – 315 nm
  • UV-A – przedział długości fali: 315 – 400 nm

Diody Led UV-A

Najczęściej używa się ich do utrwalania oraz utwardzania różnych materiałów światłoczułych, z których wykonywane są na przykład tusze, farby oraz kleje. Są to na przykład utwardzacze do lakierów używane w kosmetologii. Pod wpływem promieniowania ulegają one krzyżowej polimeryzacji, tworząc trwałą powłokę. W tym zastosowaniu wykorzystuje się głównie promieniowanie o długości fali 395 nm, 385 nm lub 365 nm. Power LED o długości światła w zakresie 365 - 430 nm używa się m. in. w lampach wspomagających wzrost i uprawę roślin, budowie efektów świetlnych, oświetleniu akwarystycznym czy oświetleniu próbek w mikroskopach. Warto także wspomnieć, że diod LED UV-A używa się w systemach inspekcji. Przykładowo, światło błyskowe o długości fali w tym przedziale pozwala wykryć podrobione dokumenty i pomaga przy oględzinach miejsca zbrodni. Ponadto lampa kwarcowa emituje promieniowanie ultrafioletowe, które wykorzystuje się w solarium do sztucznego opalania.

Ultrafiolet powoduje świecenie - fluorescencję i fotoluminescencję wielu substancji chemicznych. Wiele substancji oraz materiałów (zwłaszcza organicznych) absorbuje promieniowanie UV, wywołując efekt fluorescencji, czyli wtórnej emisji światła w zakresie widzialnym. Efekt ten wykorzystuje się przede wszystkim w profesjonalnych badaniach i analizach różnych substancji w nauce, medycynie, kryminalistyce, geologii, itp.

Diody UV w zakresie 365 - 430 nm dostępne są do kupienia w naszym sklepie.

Witryna stworzona na platformie