Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Wysyłka
do 24h !
Masz pytanie?
Napisz do nas!
Produktów: 0 0,00 zł

Koszyk jest pusty

Ilość:

Suma: 0,00

Poradnik - współczynnik oddawania barw

Wstęp

Czym jest współczynnik oddawania barw? Co możemy wywnioskować  na podstawie parametru CRI? Do czego jest nam potrzebny i czym kierować się w wyborze oświetlenia?

Zacznijmy od początku. CRI jest jednym z współczynników, który pozwala nam dostosować oświetlenie w naszym domu, pracy czy w akwarium do naszych potrzeb. Wspomaga to prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, do efektywności intelektualnej oraz do obserwowania świata w pełnych jego kolorach.

Ponad 80% bodźców ze świata zewnętrznego odbieramy za pomocą zmysłu wzroku. Nasz wzrok został ‘zaprojektowany’ do obserwacji świata oświetlonego światłem słonecznym. W takim właśnie świetle jesteśmy w stanie zaobserwować wszystkie barwy w odpowiednim dla nich nasyceniu, o odpowiednim kontraście. Światło słoneczne zapewnia nam stu procentowe odwzorowanie barw danych przedmiotów. Kolor oświetlonego przedmiotu, tego które nie świeci własnym światłem, zależy od tego, jaka część widma jest przez niego pochłaniana, a jaka odbijana.

Niestety, nie mamy dostępu do światła słonecznego 24 godziny na dobę, dlatego potrzebujemy zainstalować światło sztuczne. Ale co z tym CRI? No właśnie, podczas wyboru oświetlenia powinniśmy zadbać o źródła światła najlepszej jakości – o widmie najbardziej zbliżonym do światła słonecznego. Współczynnik CRI (Ra) pozwala nam określić jak bardzo światło sztuczne jest zbliżone do światła słonecznego.

Skala jaką przyjęto do oznaczania CRI to przedział od 0 do 100. Im wyższe CRI tym odwzorowanie barw widzianych jest lepsze i bardziej naturalne. Dlatego, wartości CRI powyżej 90 będą najbardziej odpowiednie.

Jednak CRI nie jest jedynym wyznacznikiem dobrze dobranego oświetlenia Twojego domu, czy akwarium. Ten temat poruszymy jednak później.

Gdzie jakie światło i o jakiej temperaturze barwowej?

Ilość światła, jego barwa i natężenie mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, na efektywność oraz koncentrację. Źle dobrane światło może znacznie ograniczać nasze zdolności intelektualne.

Dla pomieszczeń, w których pracujemy, w których potrzebna jest nam pełna koncentracja, jak również w szkołach, współczynnik oddawania barw powinien być wyższy niż 80 – ale ważna jest również TEMPERATURA BARWOWA, czyli drugi wyznacznik dobrze dobranego światła. Do intensywnej pracy stosujemy barwy zimne o temperaturze 4000 – 6500K.

Temperatura barwowa, która będzie wpływać pozytywnie na relaks, która pomoże nam się wyciszyć po ciężkim dniu to przedział między 2700 – 3000K, są to barwy ciepłe, które emituje żarówka, kominek czy świece. W tym świetle jednak trudno nam odróżnić kolor ciemno granatowy od czarnego.

Dla pełnego odwzorowania kolorystyki używamy lamp, których CRI określa się powyżej 90. Takie lampy stosowane są w miejscach gdzie szczególnie istotne jest prawidłowe odwzorowanie kolorystyki, nasycenia i kontrastu, np. w sklepach z farbami czy tekstyliami.

Powyższa grafika przedstawia porównanie widma oraz CRI światła słonecznego do 1W diody dostępnej na naszych aukcjach.

Witryna stworzona na platformie